+48 513 713 176

Zabezpieczenie pożyczki – na czym polega?

Zabezpieczenie pożyczki

Zabezpieczenie pożyczki – na czym polega?  Według statystyk około połowa zadłużonych nie spłaca swoich zobowiązań w terminie. Osoby z negatywną historią kredytową nie mogą uzyskać kolejnego wsparcia finansowego z banku, więc występują o otrzymanie pożyczki do instytucji pozabankowych, które są bardziej liberalne w wymaganiach. Niemniej pożyczkodawca nie może ryzykować strat finansowych i dlatego często oczekuje od pożyczkobiorcy zabezpieczenia pożyczki.

Zabezpieczenie pożyczki

Zabezpieczenie pożyczki  w szczególności  dotyczy osób chcących  uzyskać pożyczkę bez sprawdzania ich wiarygodności w Biurach Informacji Gospodarczej – BIK, KRD czy BIG InfoMonitor. Samo wystąpienie z wnioskiem o udzielenie pożyczki bez BIK  sugeruje, że pożyczający może mieć problem  ze spłatą zadłużenia i jasno wskazuje, że taka sytuacja  miała już miejsce wcześniej.

Zabezpieczenie pożyczki daje pożyczkodawcy gwarancję, że otrzyma swoje pieniądze, nawet jeśli pożyczkobiorca stanie się niewypłacalny. Udzielane są również pożyczki bez zabezpieczenia, ale w takim przypadku kwoty są niewielkie.

Twojej historii kredytowej daleko do idealnej, a szybko potrzebujesz gotówki? Możesz skorzystać z pożyczki bez BIK dla zadłużonych Active Finance  – Pożyczki pozabankowe bez weryfikacji.  

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i polecamy poprzedni  artykuł:

Pożyczki w domu klienta bez BIK dla zadłużonych 

Zabezpieczenie pożyczki – dlaczego jest ważne dla obu stron?

Pożyczkę można zabezpieczyć na wiele sposobów, a celem każdego z nich jest zapewnić pożyczkodawcy zwrot pożyczonych środków. W Active Finance otrzymasz bez weryfikacji:

 • pożyczkę inwestycyjną
 • pożyczkę konsolidacyjną
 • pożyczkę pomostową
 • pożyczkę dla firm
 • pożyczkę start – up
 • pożyczkę pod hipotekę – zgodnie z ustawą z marca 2017 roku, umowa pożyczki podpisywana jest w obecności notariusza, a jej potwierdzeniem jest wpis w IV dziale księgi wieczystej,  który zostaje wykreślony bezzwłocznie po spłaceniu pożyczki
 • pożyczkę pod zastaw – domu, lokalu usługowego, mieszkania, działki
 • pożyczkę na ZUS.
  Pożyczka tylko na dowód. Jak to działa?

Firmy pożyczkowe cenią sobie zabezpieczenie pożyczki, ponieważ jest to alternatywny sposób spłaty zobowiązań w przypadku niewypłacalności klienta. A czy takie rozwiązanie jest korzystne dla pożyczkobiorcy?

Posiadając stały dochód prawdopodobnie otrzymasz pożyczkę bez względu na brak dobrej historii kredytowej. Po co zatem dodatkowe zabezpieczenie? Otóż zabezpieczenie pożyczki również konsumentowi daje wymierne, praktyczne korzyści:

 • pożyczkodawca mając pewność zwrotu środków i w zamian za zmniejszenie ryzyka jakie ponosi, chętniej udzieli  wyższej kwoty pożyczki na korzystniejszych dla klienta warunkach
 • spłata może zostać rozłożona na dłuższy okres czasu
 • raty mogą być niższe
 • mniejsze oprocentowanie wpływa na obniżenie całkowitego kosztu pożyczki.

Osoba decydująca się na pożyczkę musi zdawać sobie sprawę z własnych możliwości finansowych, ponieważ pomimo zabezpieczenia nadal kluczowe pozostaje regularne spłacanie zobowiązań. Niewywiązywanie się z  zobowiązań wynikających z podpisanej umowy może nieść ze sobą poważne konsekwencje np. utratę zastawu.

Rodzaje zabezpieczenia pożyczki

Zabezpieczenie pożyczki jest konieczne w sytuacji, gdy pożyczkobiorca nie ma odpowiedniej zdolności kredytowej lub występuje o bardzo  dużą sumę. Warto zapoznać się z rodzajami zabezpieczenia i  mieć podstawową wiedzę na ich temat, aby nie być zaskoczonym podczas wypełniania wniosku.

Pożyczka pod zastaw

Polega na zastawieniu swojej własności. Ten rodzaj zastawu dzielimy na dwa rodzaje:

 • Zastaw zwykły – dotyczy przedmiotów, które zostaną sprzedane, jeśli dłużnik nie spłaci swoich zobowiązań np. samochód.
 • Zastaw rejestrowy – również dotyczy wszelkiego rodzaju ruchomości oraz praw majątkowych. Od zastawu zwykłego różni się tym, że daje możliwość korzystania ze swojej własności pomimo  jej zastawienia. Np. samochód dostawczy nadal może pracować w firmie i generować zyski, podobnie maszyny rolnicze.

Poręczenie pożyczki

W tym przypadku konieczna jest zgoda osoby trzeciej na przejęcie zobowiązań pożyczkobiorcy, jeśli zaprzestanie on spłacania rat. Jest to dość odważne i ryzykowne posunięcie, dlatego też  poręczycielem cywilnym najczęściej zostaje osoba z rodziny lub bardzo bliski znajomy.  Poręczyciel musi posiadać zdolność kredytową i stały dochód, oba te czynniki mają decydujący wpływ na wysokość kwoty, jaką można otrzymać.

  Pozabankowe pożyczki ratalne - kiedy warto?

Ubezpieczenie pożyczki

Jest doskonałym rozwiązaniem dla firmy udzielającej pożyczki, ponieważ w razie utraty pracy, choroby czy śmierci pożyczkobiorcy ubezpieczyciel spłaci jego zobowiązania. Takie zabezpieczenie chroni również rodzinę, której nie grozi przejęcie długów w przypadku niefortunnych  zdarzeń losowych.  Ubezpieczenie można opłacić jednorazowo, z góry lub w comiesięcznych ratach, doliczanych do raty pożyczki.

Ubezpieczenie jest świetnym, niemniej dość kosztownym sposobem zabezpieczenia pożyczki, ponieważ zdecydowanie zwiększa comiesięczne opłaty. Warto  więc zastanowić się, dla kogo będzie korzystne, raczej  nie dla osób potrzebujących taniej  i szybkiej chwilówki.

Zabezpieczenie pożyczki – dobrowolne poddanie się egzekucji

Polega na sporządzeniu aktu notarialnego, w którym pożyczkobiorca dobrowolnie poddaje się egzekucji w przypadku trudności ze spłatą rat. Dla firmy pożyczkowej oznacza to pominięcie długiego i kosztownego postępowania sądowego, jednak taka metoda niesie ze sobą pewne ryzyko.  Otóż,  może się zdarzyć, że  pożyczkobiorca nie dysponuje środkami, które podlegają egzekucji, a wtedy pożyczkodawca traci  możliwość odzyskania swoich pieniędzy.

Zabezpieczenie pożyczki – weksel

Weksel jest rodzajem papieru wartościowego. Pożyczkobiorca podpisując weksel zobowiązuje się do zapłaty określonej sumy na rzecz pożyczkodawcy.  Jeśli uchyla się od zobowiązań – na podstawie weksla można rozpocząć postępowanie sądowe. Szczególną moc posiada weksel poręczony przez trzecią osobę.

Zabezpieczenie pożyczki znacznie ułatwia współpracę z instytucjami pozabankowymi, ponieważ zmniejsza ryzyko utraty przez nie  własnych środków finansowych.

Zanim wystąpisz o pożyczkę – rozejrzyj się nieco po rynku i omijaj szerokim łukiem pożyczkodawców oferujących wyjątkowo korzystne warunki. Poszukaj sprawdzonej firmy, którą polecają inni klienci – to najlepsza reklama  dająca pewność, że trafisz do instytucji  działającej zgodnie z prawem i godnej zaufania.

Zobacz również:

  Pożyczki bez BIK w domu klienta dla zadłużonych

Oferta Pożyczek